Development

Arduino Programlama (Açıklamayı dikkatli okuyunuz)

Arduino programlama kursumuzun ücretsiz 2 saatlik kısmıdır. Tam kursa erişmek için eğitmen kurslarına göz atınız.

What you will learn

 • Arduino programlamaya giriş seviyesidir.
 • Arduino Programlama.
 • Led yakma
 • Analog pinlerden veri okuma.

Description

Bu kursta Arduino programlamaya giriş yapılmaktadır. Bu sayede mikroişlemciler dünyasına ilk adımı atacaksınız. Kursu ücretsiz yayınlayabilmek için UDEMY tarafından maksimum 2 saat sınırlaması vardır. Bu sebeple kursa daha fazla video eklenememektedir. Bu kriterler doğrultusunda siz değerli kursiyerlerimize, tam versiyonu yine eğitmen kurslarında bulabileceğiniz kursumuzun 2 saatlik kısmını bu kursta göreceksiniz. Sizi aramızda görmek bizleri mutlu edecektir. Kursun tamamını izlemeden lütfen yorum yapmayınız. Bilakis bu yorumlar geliri bi hayli düşük olan UDEMY platformunda maddi kazançtan ziyade bilgilerini siz değerli insanlara aktarmayı hedefleyen eğitmenlerin bir süre sonra artık içerik üretmemesine sebep olmaktadır. Esen kalın.

Projelerden bazıları

1- Led yakma söndürme

2- Animasyonlu olarak LED yakma (PWM sinyali ile kalp atışı ve efektli)

3- Ortam ışığını okutma ve yorumlatma

4- Arduino ile mesafe ölçme (HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü)

5- LCD ekran kontrolü ve yazı yazdırma

6- 5110 LCD kullanımı

7- 5110 LCD resim gösterme

8- PCB dizgi nasıl yapılır.


Arduino nedir?

Arduino açık kaynak koduna dayalı bir sistem olduğundan arduino nedir sorusunu yanıtlamadan önce açık kaynak kodu kavramına açıklık getirmeliyiz. Açık kaynak kodu, yazılımın kaynak koduna ve donanım bilgilerine erişiminin serbest olması ve isteğe göre değiştirilebilmesi anlamına geliyor. Arduino da açık kaynak kodlu yazılım ve donanıma sahip bir mikrodenetleyici prototipleme platformunu ifade ediyor. İnsanlar ile makine dili arasına girerek kolay kullanım sağlayan arduino, mikrodenetleyiciler hakkında fazla bilgi gerektirmeden de programlama yapabilmeyi sağladığından yazılım dünyasına ilgi duyanların odağında bulunuyor. Arduino uno ve arduino set satın alarak hayal edilen projeler gerçekleştirilebiliyor.

Arduino çeşitleri nelerdir, nasıl yapılır?

Arduino geliştirme ortamı (IDE), Arduino bootloader (Optiboot), Arduino kütüphaneleri, AVRDude (Arduino üzerindeki mikrodenetleyici programlayan yazılım) ve derleyiciden (AVR-GCC) oluşuyor. Java dilinde yazılmış olan IDE, Processing adlı dilin ortamına dayanıyor. Arduino kartlarının üzerindeki mikrodenetleyicinin programlanmasını Optiboot bileşeni sağlıyor.

Arduino’nun Orjinal üretilip hali hazırda üretilmeyen 26 adet, shield’lar dahil üretimi yapılıp satışta olan 68 adet arduino çeşidi bulunuyor. Arduino çeşitleri boyut, çalışma gerilimi, mikrodenetleyici modeline göre farlılık göstermekle birlikte en çok Arduino Uno tercih ediliyor. En çok kullanılan diğer arduino’lar ise şunlar: Arduino mega, arduino leonardo, arduino esplora, arduino nano ve arduino mini.

Bu kurs kimler için uygun:

 • Elektroniğe aşık birisi olarak eli havya tutan, öğrenmeye meraklı, kendi yaptığını önemseyen herkes kursumuza katılabilir.
 • Unutmayın ki kendi yaptığınıza paha biçilemez.
 - Arduino Programlama (Açıklamayı dikkatli okuyunuz)
 • Udemy teacher
 • Türkçe
 • 2
 • 1635
 • 2022-03-20